Okolí
   Zahradní železnice pro děti – SALÓN EXPRES VAGÓN v Polničce

U Stříbrného rybníka na okraji obce Polnička můžete navštívit skutečný dětský ráj. Celý objekt je koncipovaný jako velká zahradní restaurace s mnoha atrakcemi pro děti, kde si všichni přijdou na své a rodiče si tak mohou v klidu a příjemně popovídat, aniž by se jejich děti nudily. Děti se mohou svézt i vláčkem a užít si podjezd pod tunelem či mini nádražíčko. Děti se zde mohou také podívat do „Ráje zvířátek" na roztomilá prasátka a voliéry s ptáky, jít si zadovádět do nafukovacího hradu nebo zařádit na čtyřkolkách.

  (http://www.vagonpolnicka.cz/)


   Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého je vyvrcholením tvorby geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Představuje nadčasové a absolutní dílo, oproštěné od jakýchkoliv konvenčních prvků dobové architektury. Kostel byl postaven v letech 1719-1722 a stal se první velkou svatyní, zasvěcenou sv. Janu Nepomuckému. Kostel byl pro svou jedinečnost v roce 1994 zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO

  (http://www.zdarskypruvodce.cz/poutni-kostel-sv-jana-nepomuckeho/)


   SOCHY od žďárského umělce MICHALA OLŠIAKA

Při svých toulkách po Žďársku můžete v lesích i v obcích narazit na mohutné plastiky z betonu. Jejich autorem je sochař Michal Olšiak, rodák ze Žďáru nad Sázavou. V blízkém okolí jich najdete 9.

  (http://www.zdarskypruvodce.cz/sochy-od-zdarskeho-umelce-michala-olsiaka/)


   Westernové městečko Šiklův mlýn

Nedaleko obce Zvole u Bystřice nad Pernštejnem se nachází velký přírodní park westernového městečka Šiklův Mlýn. Návštěvníci se rázem ocitnou v Americe konce 19. století. Ke shlédnutí jsou stavby postavené podle původních vzorů. Najdete zde velký Saloon, kavárny a herny, městské lázně, kostelík se hřbitovem, úřad šerifa i s vězením a muzeum železnice „UNION PACIFIC“ se svým nádražím. Pravidelně se zde koná velká westernová show s ukázkami jízdy na koni, včetně filmových, kaskadérských a pyrotechnických efektů, scének z pravého westernu, ukázek rýžování zlata, jízdy na elektrickém býkovi, soutěží a mnoho dalších zajímavostí.

  (http://www.western.cz/)


   Zámek Žďár

Historický areál bývalého Cisteriáckého kláštera založeného roku 1252 Bočekem z Obřan a Smilem z Lichtenburka. Dnes je zde světoznámé muzeum knihy, největší toho druhu v Evropě, stálá výstava 300 let klavíru se souborem unikátních historických nástrojů, expozice ze života architekta Jana Santiniho Aichla a Galerie Kinských. V rozsáhlém areálu zámku se nachází také konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie, nejstarší základní škola v regionu, muzeum místního hasičského sboru, kavárna a čajovna.

  (http://www.zdarskypruvodce.cz/2009/04/zamek-zdar-nad-sazavou/)


   Pilák – Rekreační oblast Pilská nádrž

V blízkosti se nachází Pilák – Rekreační oblast Pilská nádrž - místo vhodné pro rybolov, koupání, houbaření. Rekreační areál je zasazen do krásného přírodního prostředí ohraničeného lesem chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy v srdci Českomoravské vysočiny a poskytuje návštěvníkům všech věkových kategorií nepřeberné množství sportovních a rekreačních aktivit.

  (http://www.pilak.cz/)
Realizace: Žďárský průvodce